تدویر گفتمان بمنظور تحکیم روابط با ارگانها و نهادهای تعلیمی و تحصیلی بمنظور تشریک معلومات و آگاهی به مردم

Mpoya
چهارشنبه ۱۴۰۱/۶/۳۰ - ۱۷:۲۷
تدویر گفتمان بمنظور تحکیم روابط با ارگانها و نهادهای تعلیمی و تحصیلی بمنظور تشریک معلومات و آگاهی به مردم

 24 صفر المظفر 1444    جلسه ای تحت ریاست محترم عبدالقاهر (حاجی ادریس) سرپرست ریاست کُل د افغانستان بانک با معینان وزارت های ارشاد حج و اوقاف، تحصیلات عالی و معارف بمنظور آگاهی دهی به مردم در زمینه ترویج پول افغانی، حفاظت از بانکنوتها، وضعیت سکتور بانکی و فعالیت های غیرقانونی فارکس تدویر گردید.

محترم عبدالقاهر ( حاجي‌ادریس) سرپرست ریاست کُل د افغانستان بانک در سخنرانی افتتاحیه خویش گفت که مایه افتخار است که امروز در حال ملاقات و گفتگو در مورد مسایل مهم ملی هستیم. وی افزود که به دلیل هرج و مرج چند دهه اخیر، قدرت تولیدی افغانستان شاهد آسیب های جدی بوده که در نتیجه افغانستان به کشور وارداتی تبدیل شده و استفاده از اسعار خارجی افزایش یافته است. سرپرست ریاست کُل د افغانستان بانک افزود که حمایت از پول ملی حمایت از قدرت خرید مردم است و ایجاب میکند که همه نهادها به ویژه ادارات اکادمیک در این زمینه همکار باشند.

محترم حاجی ادریس در ادامه سخنانش به غیر قانونی بودن فعالیت های فارکس اشاره نموده و نیز معلومات همه جانبه را در رابطه به سکتور بانکی ایراد نمود او همچنان افزود که  د افغانستان بانک در شرایط سخت توانست که سکتور بانکی را به خوبی مدیریت کند و از شهروندان عزیز خواست که به سکتور بانکی اعتماد کرده و در بهبود اقتصاد کشور کمک کنند.

سپس محترم صدیق الله خالد آمر عمومی دفتر ریاست د افغانستان بانک در مورد موضوعات ذکر شده معلومات ارائه نموده و گفت که ترویج پول افغانی در معاملات تجارتی مسئولیت ملی همه افغان ها می باشد و یک نهاد به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد، به گفته وی لازم است نهادهای مختلف در این زمینه همکاری کنند و از این طریق مسئولیت ملی خود را در قبال پول ملی خویش ادا نمایند.

محترم صدیق الله خالد افزود که حفاظت و جلوگیری از مندرس شدن زودهنگام بانکنوتها بر عهده همه شهروندان است و برای اینکه پول ما قبل از مدت تعیین شده مندرس نشود، لازم است از طروق مختلف به مردم عزیز کشور آگاهی عامه داده شود.

آمر عمومی دفتر ریاست د افغانستان بانک گفت که اخیراً در نقاط مختلف کشور فعالیت های غیرقانونی به نام فارکس آنلاین صورت می گیرد که بسیاری از هموطنان ما را با مشکل مواجه کرده و به بهانه های مختلف پول و سرمایه شان را به خطر مواجه می سازد. وی افزود ما به سهم خویش در این زمینه تلاشهای را انجام داده ایم، اما برای مؤثریت هر چه بیشتر نیاز به تشریک مساعی همه می باشد. که بدین منظور برای امروز گرد هم آمده ایم و خواهان همکاری مشترک در زمینه می باشیم.

بعد از آن محترم عبدالرحمن حنیف آمر عمومی نظارت بانکی به اشتراک کنندگان نشست از وضعیت کنونی سکتور بانکی اطلاع داده و اشاره کرد که هیئت رهبری د افغانستان بانک توانست که سکتور بانکی را در ۱۳ ماه گذشته به خوبی مدیریت کند و نتایج خوبی بدست آورد. وی خاطرنشان کرد که در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری هماهنگی بین د افغانستان بانک و وزارت محترم مالیه ایجاد شده و برای ثبات امور مالی و بانکی کمیته مشترکی بین این دو نهاد تشکیل شده است.

سپس محترم احمد جواد سداد آمر عمومی سیاست پولی د افغانستان بانک در مورد ترویج پول افغانی و حفظ ثبات قیمت ها که هدف اولیه د افغانستان بانک می باشد صحبت نموده خاطرنشان کرد که د افغانستان بانک با استفاده از ابزارهای مختلف تلاش می کند تا ثبات قیمت ها را در کشور حفظ کند.

بعد از آن محترم عبدالواحد جبارخیل آمر عمومی عملیات بانکی د افغانستان بانک معلومات همه جانبه را در مورد حفاظت از بانکنوت های افغانی و مندرس شدن زودهنگام آن ارائه نمود. وی خاطرنشان کرد که بانکنوتهای افغانی با کیفیت بالا چاپ شده اند، اما بی توجهی مردم به حفظ و نگهداری این بانکنوتها باعث مندرس شدن زودهنگام آن می شود.

گفتنی است، که در این جلسه محترم شاه پور میاخیل معاون نظارت موسسات مالی غیر بانکی در زمینه فعالیت های غیرقانونی فارکس پریزنتیشن را ارائه کرد و این فعالیت ها را به ضرر مردم خواند. وی یادآوری نمود که د افغانستان بانک به هیچ شخص یا نهادی در این زمینه مجوز نداده است.

در این نشست از نهادهای ذکر شده خواسته شد تا در موضوعات یاد شده با د افغانستان بانک همکاری داشته باشد و با انجام این مسئولیت وظیفه ملی خود را ادا نمایند.

نمایندگان نهادهای ذکر شده موضوعات مذکور را بسیار ارزشمند برشمردند، تعهد همکاری در این زمینه را دادند و با تشکیل کمیته تخنیکی برای همکاری بیشتر موافقت شد. قابل ذکر است که در این جلسه علاوه بر فیصله های مهم دیگر، تصمیم گرفته شد که در صورت امکان بمنظور ارتقای سواد مالی مردم وزارت محترم معارف در نصاب تعلیمی خویش در جهت ترویج و حفاظت از بانکنوتهای افغانی، مسایل ابتدایی مالی و بانکی را علاوه نمایند.

وروستي خبرونه

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۹ - ۱۱:۱۰
Background image

د افغانستان بانک 17 میلیونه امریکايي ډالره لیلاموي

1445 شعبان المعظم  17 مه - د افغانستان بانک غواړي چې د 1445 کال د شعبان المعظم د میاشتې په 18 نېټه (1402/12/10) د پنج شنبې په ورځ د داوطلبۍ له لارې تر (17) میلیونه امریکايي ډالرو پورې د. . .

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۹ - ۹:۱۱
Background image

د افغانستان بانک د ټولو سرپرست رئیس د ایم ټي ان شرکت مسؤلینو سره ولیدل

۱۶ شعبان المعظم ۱۴۴۵- د افغانستان بانک او د ایم ټي ان شرکت نویو مسؤلینو ترمنځ د برېښنايي معاملاتو  په برخه کې د همکارۍ او آسانتیاوو رامنځته کولو په موخه غونډه جوړه شوه.

د افغانستان. . .

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲ - ۱۴:۳۷
Background image

د افغانستان بانک له لویدیځ زون څخه راټول شوي بانکنوټونه وسوځول

۱۴۴۵ شعبان المعظم ۱۰- د افغانستان بانک په راکړو ورکړو کې د آسانتیاوو رامنځته کولو په موخه د افغانستان بانک د قانون د ۳۹ او ۴۲ مادو او اړوندې کړنلارې سره سم د ۴۹۳۰۷۰۰۰۰ (څلور سوه درې نوي. . .

بېرته خبرونه ته