اشتراک هیأت عالی رتبه  د افغانستان بانک  در هژدهمین نشست سالانه  ایوفی و  بانک توسعه اسلامی  در کشور بحرین

Mpoya
شنبه ۱۴۰۲/۹/۱۱ - ۱۰:۴۳
اشتراک هیأت عالی رتبه  د افغانستان بانک  در هژدهمین نشست سالانه  ایوفی و  بانک توسعه اسلامی  در کشور بحرین

 هیئتی به ریاست محترم هدایت الله بدری سرپرست ریاست کُل د افغانستان بانک در کنفرانس دو روزه "جلوگیری از رکود اقتصادی آینده و راهکارهای جهان بدون نفت در پرتو تنوع اقتصادی و بانکداری اسلامی " که به  تاریخ 29 و 30 نومبر در کشور بحرین برگزار گردیده بود، اشتراک ورزیدند.

محترم هدایت الله بدری سرپرست د افغانستان بانک طی صحبتی در این نشست گفت که  د افغانستان بانک  مصمم است تا سیستم بانکی و مالی افغانستان را کاملاً اسلامی نموده و  از ربا و دیگر اعمال حرام پاک کند. در حال حاضر هرگونه معاملات سودی ممنوع است و تمامی بانک های متعارف و سودی  بر اساس پلان، به بانکداری اسلامی  مبدل خواهند شد.

سرپرست د افغانستان بانک افزود که در این راستا تلاش صورت میگیرد تا  با بهره گیری از تجارب سایر کشورهای اسلامی و تخصص و دانش نهادهای بین المللی اسلامی، نظام بانکی و مالی افغانستان را عاری از ربا و سود نمائیم.

وی همچنین افزود که محصولات مالی بانکداری اسلامی نه تنها از نظر شکل، بلکه در ذات و ماهیت باید با موازین شرعی سازگار باشد.

محترم بدری تاکید کرد که تامین مالی بانکی باید در حوزه هایی انجام شود که به نفع مردم باشد و ما را در رسیدن به اهداف شریعت کمک نماید، پروژه هایی که باعث ایجاد شغل، کاهش فقر، تضمین عدالت اجتماعی- اقتصادی و موثر در بهبود محیط زیست می شوند باید مورد توجه و تمویل قرار بگیرند.

 سرپرست د افغانستان بانک در حاشیه این نشست  با شماری از  نهاد مالی بین‌المللی،  روسای بانک ‌های مرکزی کشورهای اسلامی و دیپلمات‌ها دیدار کرد. وی همچنان  در خصوص بانکداری اسلامی و تحکیم روابط دوجانبه با رئیس عمومی ایوفی، محترم شیخ ابراهیم خلیفه الخلیفه نشست ویژه داشت و متعاقباً با سفیر ترکیه در بحرین دیدار نموده و در خصوص مسائل بانکی و نیز مسایل اقتصادی گفتگو کرد.

قابل ذکر است که سرپرست ریاست کُل د افغانستان بانک، دیدارهایی با مدیران اجرایی بانک های اسلامی، علما و اعضای کمیته های شرعی بانک های اسلامی داشته و ایشان را  در جریان اجرای بانکداری اسلامی در افغانستان بر اساس اصول شریعت و سیاست پولی د افغانستان بانک قرار داد.

در قسمت دیگر این جلسه سرپرست د افغانستان بانک با  نماینده علمای کشور بنگله دیش نیز دیدار داشته و طی آن در مورد وضعیت بانکی و اقتصادی افغانستان و به ویژه دلایل ثبات پول افغانی  صحبت نمود. نماینده علمای بنگله دیش گفت که علما و مردم کشور مسلمان بنگله دیش، افتخار میکند که واحد پولی افغانستان در سطح آسیا برخوردار از ثبات روز افزون میباشد.

 

آخرین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۹ - ۱۱:۱۲
Background image

د افغانستان بانک 17 میلیون دالر امریکایی را لیلام میکند

17 شعبان المعظم 1445- د افغانستان بانک الی مبلغ (17) میلیون دالر امریکایی را طی داوطلبی به روز پنج شنبه مؤرخ 18 شعبان المعظم 1445(10/12/1402) بطور لیلام بفروش می رساند. بدینوسیله از. . .

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۹ - ۹:۴
Background image

سرپرست د افغانستان بانک با مسؤلین شرکت ام تی ان دیدار کرد

 16شعبان المعظم 1445- جلسۀ پیرامون همکاری و تسهیل معاملات الکترونیکی بین د افغانستان بانک و مسؤلین جدید شرکت ام تی ان برگزار گردید.

محترم هدایت الله بدری سرپرست د افغانستان بانک گفت که. . .

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲ - ۱۴:۳۲
Background image

بانکنوتهای جمع آوری شدۀ زون غرب در ولایت هرات حریق گردید

 10شعبان المعظم 1445 د افغانستان بانک به منظور ایجاد سهولت در داد و ستد طبق صراحت مفاد 39 و 42 قانون د افغانستان بانک و طرزالعمل مربوطه به ارزش 493070000 (چهار صد و نود و سه میلیون و. . .

بازگشت به خبر