بانك جهاني در آخرین گزارش خویش  ازکاهش تورم و ثبات ارزش پول ملی خبر داده است

Mpoya
شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۸ - ۱۴:۵۳
بانك جهاني در آخرین گزارش خویش  ازکاهش تورم و ثبات ارزش پول ملی خبر داده است

افغانستان طی سال گذشته با وجود محدودیت ها فرا راه نظام بانکی، در حفظ ثبات قیم، ثبات ارزش پول ملی و کنترول انفلاسیون دستآوردهای چشمگیر داشته است که این دستآوردها مکرراً از سوی نهادهای ملی و بین المللی اذعان شده است،  چنانکه  در تازه ترین مورد بانک جهانی طی آخرین گزارش خویش که بتاریخ 25 جنوری 2023 نشر کرده است از کاهش تورم و ثبات ارزش پول ملی  کشور خبر داده است.

در این گزارش آمده است که نرخ تورم افغانستان به روند نزولی خود ادامه میدهد  و از 18.3 در صد به 9.1  درصد کاهش یافته است، همچنان  طی این گزارش از ثبات پول ملی یاد آوری گردیده و نرخ مبادله افغاني مقابل دالر طی چند ماه اخیر را بین  87-89 گزارش داده است که کاهش اندک ‌1.5 در صدی را در مقابل دالر نشان میدهد، این در حالیست که در همین زمان روپیه پاکستان (24.8 درصد) و روپیه هند (2.6 درصد) در مقابل دالر کاهش ارزش داشته اند.

در همین حال، از جمعآوری شفاف عواید و افزایش صادرات و پرداخت معاشات کارمندان اناث و ذکور خدمات ملکی به وقت معین نیز در این گزارش به خوبی یاد شده است.

د افغانستان بانک ضمن استقبال از  تمام نقاط مثبت و مبتنی بر واقعیت های عینی این گزارش بانک جهانی، اطمینان دارد که تعامل مثبت جهان با افغانستان، رفع محدودیت های موجود در سکتور بانکی و آزاد نمودن سرمایه های منجمد شده افغانستان، سبب میشود که وضعیت اقتصادی کشور از این هم بهتر شده و بسوی تحکیم و ثبات هرچه بیشتر سوق داده خواهد شد.

هیئت رهبری د افغانستان بانک با استناد به گزارش بانک جهانی، اطمینان میدهد که د افغانستان بانک متعهد است تا سلامت و ثبات نظام مالی و بانکی کشور را با در نظرداشت معیار های مقرراتی و نظارتی مطلوب و راهکار های مناسب حفظ نموده و در امر کنترول تورم  و حفظ ثبات پول ملی همچنان تا شکوفایی هرچه بیشتر کشور،اقدام موثر و مفید را انجا م دهند.

آخرین اخبار

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۸ - ۱۱:۲۳
Background image

د افغانستان بانک ۱۵ میلیون دالر امریکایی را لیلام میکند

۲۶ شعبان المعظم  ۱۴۴۴ - د افغانستان بانک الی مبلغ (۱۵) میلیون دالر امریکایی را طی داوطلبی به روز دو شنبه مؤرخ ۲۷ شعبان المعظم ۱۴۴۴ (۱۴۰۱/۱۲/۲۹) بطور لیلام بفروش می رساند. بدینوسیله از. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۱۲:۲۸
Background image

بسته دیگر نقدی ۴۰ میلیونی کمک های بشردوستانه به افغانستان رسید

۲۱ شعبان المعظم ۱۴۴۴- بسته ۴۰ میلیون دالری کمک های بشردوستانه به افغانستان رسید و به یکی از بانکهای تجارتی در کابل سپرده شد. د افغانستان بانک از هر حرکت اصولی که سبب ورود اسعار به کشور. . .

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۷ - ۱۵:۱
Background image

بسته دیگر نقدی ۴۰ میلیونی کمک های بشردوستانه به افغانستان رسید

۱۵ شعبان المعظم ۱۴۴۴- بسته ۴۰ میلیون دالری کمک های بشردوستانه به افغانستان رسید و به یکی از بانکهای تجارتی در کابل سپرده شد. در هفته جاری این دومین بسته کمک های بشردوستانه است که به. . .

بازگشت به خبر