د افغانستان بانک دسترسی عامه به اطلاعات را حق مردم دانسته، جداً رعایت می نماید

Mpoya
پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۰ - ۱۵:۳
د افغانستان بانک دسترسی عامه به اطلاعات را حق مردم دانسته، جداً رعایت می نماید

کابل، 13 محرم الحرام 1444 در ادامه برنامۀ حساب ‌دهی دولت به ملت، امروز مسوولین د افغانستان بانک، گزارش کارکردها و دستاوردهای یک ساله د افغانستان بانک را در مرکز رسانه ‌های حکومت، با رسانه های محترم جمعی و از طریق آنها با مردم شریک نمودند.

محترم عبدالقاهر (حاجی ادریس)  سرپرست ریاست کُل  د افغانستان بانک در آغاز پیرامون دست آورد های عمده د افغانستان بانک صحبت نموده،گفت که خوشحالیم امروز با استفاده از فرصت از عملکرد و فعالیتهای د افغانستان بانک به مردم شریف افغانستان گزارش ارائه می نماییم. برای د افغانستان بانک گزارشدهی از تطبیق سیاست ها و عملکردش، اهمیت فوق العاده دارد، زیرا تطبیق سیاست های موثر پولی و مالی، به معنی حمایت از قدرت خرید مردم و همکاری با آسیب پذیرترین قشر جامعه است و مردم حق دارند بدانند که د افغانستان بانک در این راستا چه عملکردی داشته است.

محترم حاجی ادریس همچنان افزود که د افغانستان بانک پس از تحول سیاسی در کشور برای حفظ تداوم فعالیتهای بانکهای تجارتی، مدیریت نقدینگی و پرداخت سپرده های مشتریان، تسهیل انتقالات بیرون مرزی برای تورید اجناس و خدمات اولیه ضروری و تنظیم عرضه خدمات بانکی برای هموطنان تلاش های بی دریغی را انجام داد که موفق به حفظ و ثبات بهتر سکتور بانکی گردیده است.

متعاقباَ محترم لطف الحق نور پسرلی مشاور ارشد پالیسی د افغانستان بانک روی تطبیق موثر سیاست های پولی و عملکرد سکتور بانکی صحبت نموده گفت که  بانک مرکزی به منظور تنظیم امور مقرراتی، رسیدگی به مشکلات مالی مشتریان، مدیریت نقدینگی، حفظ تداوم فعالیت بانک های تجارتی، تنظیم عرضه خدمات بانکی، تسهیل معاملات مالی صرافان و فراهم کننده گان خدمات پولی، انجام مذاکرات به سطح تخنیکی و اخذ جواز های عمومی از وزارت خزانه داری ایالات متحده امریکا بمنظور تسهیل انتقالات بین المللی برای تورید کالای های مورد نیاز مردم فعالیتهای موثری انجام داده است.

محترم پسرلی در قسمت دیگر از سخنانش در زمینه ثبات قیم و ارزش پول افغانی صحبت نموده افزود که د افغانستان بانک برای ثبات نرخ مبادله افغانی در مقابل سایر اسعار طرح جامعی ترویج پول افغانی را در حمایت از حفظ ارزش آن تدوین نموده و مرعی الاجرا می باشد. او گفت که جلوگیری از قاچاق دالر و احتکار اسعار از موارد موثری دیگر در حفظ ارزش افغانی می باشد که د افغانستان بانک در این عرصه موفقانه عمل نموده است.

مشاور ارشد پالیسی د افغانستان بانک از پلان ستراتیژیک مالی و بانکی که برای احیای مجدد سکتور و عادی سازی روند فعالیت بانکها مد نظر گرفته شده نیز یاد آوری نموده و اطمینان دادند که د افغانستان بانک با جوانب ذیدخل برای عادی سازی فعالیت بانکها تشریک مساعی داده و امیدوار هستیم به زودی به نتایج قابل لمس دست یابیم.

سپس  محترم عباس سامح آمر عمومی عملیات بازار صحبت نموده گفت که طی یکسال گذشته نرخ افغانی در مقابل سایر اسعار در مقایسه با بسیاری ازکشور های منطقه مع الوصف چالش های موجود از ثبات نسبی بهتری برخوردار است.

محترم سامح از پیشرفت بحث های تخنیکی پیرامون آزاد سازی ذخایر ارزی کشور نیز صحبت نموده گفت که مذاکرات تخنیکی در سطوح مختلف با شرکای خارجی صورت گرفته و طرح جامعی در قبال ذخایر ارزی با ایشان در میان گذاشته شده است.

آخرین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۲/۶/۲۹ - ۱۶:۱۸
Background image

د افغانستان بانک 14 میلیون دالر امریکایی را لیلام میکند

 5ربیع الاول 1445- د افغانستان بانک الی مبلغ (14) میلیون دالر امریکایی را طی داوطلبی به روز شنبه مؤرخ 8 ربیع الاول 1445 (1402/07/01) بطور لیلام بفروش می رساند. بدینوسیله از بانکها و. . .

دوشنبه ۱۴۰۲/۶/۱۳ - ۱۶:۳۴
Background image

معاون اول د افغانستان بانک با نمایندگان بانک های تجارتی دیدار نمود

18 صفر المظفر 1445 تحت رياست محترم نور احمد آغا معاون اول د افغانستان بانک جلسه اي با نمایندگان بانکهای تجارتی، تدویر گردید.

در این جلسه پیرامون بهبود فعالیت های سکتور بانکی، توزیع. . .

یکشنبه ۱۴۰۲/۶/۱۲ - ۱۷:۳۲
Background image

رهبری د افغانستان بانک مورد ستایش ریاست الوزرا قرار گرفت

  17صفرالمظفر 1445- فعالیت ها و دستاوردهای د افغانستان بانک از سوی ریاست الوزرا مورد ستایش قرار گرفت و سهم گیری فعال هیئت رهبری، آمرین عمومی و دفتر سخنگوی د افغانستان بانک در روند شریک. . .

بازگشت به خبر